+90 (544) 234 09 34 +90 (544) 234 09 34

Yağlı Cilt Tedavisi

YAĞLI CİLT

Cildinizin Gerçek Yaşını Gelin Birlikte Tespit Edelim
+90 (212) 234 09 34

Yağ bezlerinin normalden fazla çalışması sonucu cildin aşırı yağlanması söz konusudur. Cilt yüzeyinde yağlı bir parlaklık görülür. Alın, burun ve çene etrafındaki gözenekler kalındır. Bu cilt tipinde cildin salgıladığı yağlar normal kimyasal özellikler değildir. Buna bağlı olarak asit koruma tabakası azalır ve çeşitli enfekte sivilce ortaya çıkabilir (gençlik yaşlılık sivilceleri). Bunun yanında yağlı cildin genellikle güçlü bir yapısı vardır. Bu cilt tipinde kırışıklıklar daha geç oluşur. Genellikle hassas değildir. Yağlı ciltler (Sebore) iki değişik görünümde olabilir.

Sebore deose (yağlı cilt):

Bu cilt tipinde, cildin yağlı olmasına yağ bezlerinin çok ifrazat yapması neden olur. Ciltteki gözenekler büyük, siyah noktalar mevcut, parlak görünümlü ve terleme eğilimi çok fazladır.

Sebore sisca (kuru-yağlı cilt):

15–30 yaş arası görülür. Bu cilt tipinde yağlı ciltte olduğu gibi yağ bezlerinin anormal çalışması söz konusudur. Ancak ter bezlerinin işlevi azalmış kuruma artmıştır. Cilt solgun görünümdedir. Bu cilt diğer ciltlere göre temizlendikten sonra gergin olur. Çevreden gelen etkilere karşı hassas ve reaksiyon göstericidir. Yağlı cilt ürünleri dezenfektan temizleme malzemeleri ve nemlendiricileri ile cildin metabolizmasını yeniden düzenler. Gözenekleri sıkıştırır.

Özetle yağlı cilt:

  1. Kalın bir epidermis yapısı
  2. Sarı, solgun bir renk, parlak bir yüzeysel görünüm,
  3. Gözenekler açık ve yoğun (genellikle alın, yanak ve çenede)
  4. Kan dolaşımı sağlıksız, kılcal damarlar görülmez,
  5. Komedon, sivilce, yağ butonları vardır.

Özetle kuru-yağlı cilt:

  1. Cilt nemini kaybetmiş yağ salgısı yüksek,
  2. El temasında kuruluk pürüz hissedilir,
  3. En belirgin özelliği kaşlar ve dudak kenarında kepeklenmedir.
  4. İnce paralel kırışıklıklar, yanak iki parmak arasına sıkıştırdığında paralel çizgiler oluşur veya gözaltlarında görülür,
  5. Banyo sonrası yüzde gerilme, kuruma ve kepeklenme görülebilir.